button strona glowna

czym jest tabletka

button wady zalety antykoncepcji

button co obniza skutecznosc

gospodarka hormonalna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gospodarka hormonalna


Organizm kobiety w cyklu niezaburzonym antykoncepcją poddawany jest ciągłym zmianom stężenia dwóch głównych hormonów, o których była mowa wcześniej: progesteronu i estrogenu. W całym procesie jednak biorą udział jeszcze dwa inne hormony, które parują się z progesteronem i estrogenem, są to FSH(folikulotropina) i LH (luteotropina). FSH sprawia, że jajnik wydziela estrogeny, a pęcherzyk Graafa (zawierający komórkę jajową) dojrzewa, natomiast LH jest odpowiedzialne za owulację i pobudzanie jajników do wydzielenia progesteronu.
W tym systemie FSH łączy się w parę z estrogenem, natomiast LH z progesteronem. W każdej z par FSH jak i LH jest odpowiedzialne za wytwarzenie swojego partnera, czyli kolejno estrogenu i progesteronu.

Dodatkowo partner FSH (estrogen) hamuje zwrotnie ilość FSH w organiźmie, identyczny mechanizm obserwujemy w przypadku LH i progesteronu. W wyniku tego procesu, ilość hormonów waha się w ciele kobiety, gdyż przykładowo FSH pobudzając wytwarzanie estrogenu zwiększa jego ilość, a ten drugi w efekcie hamuje ilość FSH, przez co mniejsza ilość FSH powoduje spadek estrogenu.

Taki sam mechanizm pojawia się w przypadku pary LH-progesteron, po tej fazie gdy zaczyna się znów narastanie estrogenu w wyniku pobudzania przez FSH następuje menstruacja.
Warto zaznaczyć iż gdy LH uzyskuje duże stężenie następuje owulacja.
W tak ułożonym mechaniźmie antykoncepcja działa tak by zahamować LH i niedopuścić do owulacji, jak wytłumaczyłam powyżej można to uzyskać podając dużą dawkę progesteronu.